Τρίτη 17 Ιανουαρίου 2017

Διατηρεί το αήττητο και το 2017 η ομάδα μπάσκετ του Γ.Σ. Γλυκών Νερών

Νικηφόρα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της για το 2017, η ομάδα μπάσκετ του Γ.Σ. Γλυκών Νερών, η οποία επικράτησε εκτός έδρας της Παλλήνη με σκορ 56-69.

Με την νίκη αυτή, η ομάδα των Γλυκών Νερών έφτασε τις 12 σερί νίκες και διατήρσε το αήττητο παραμένοντας στη κορυφή του 2ου ομίλου του πρωταθλήματος της Γ' ΕΣΚΑ.

Η ομάδα της Παλλήνης μπήκε πιο συγκεντρωμένη στον αγώνα εν αντιθέσει με την ομάδα των Γλυκών Νερών. Σχεδόν από την αρχή διατήρησε την πρωτοπορία στο σκορ,μέχρι και το τέλος του δεκ., όπου ο φωτεινός πίνακας έδειχνε 23-18 υπέρ της.

Χωρίς να αλλάξουν πολλά στο 2ο δεκ. η Παλλήνη συνέχισε να έχει μια μικρή διαφορά μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου που προηγήθηκε με 39-36.

Στα πρώτα 5΄της 3ης περιόδου η Παλλήνη, εκμεταλλευόμενη την αστοχία των παικτών του Γ.Σ. Γλυκών Νερών, ανέβασε τη διαφορά στο +12(48-36) και ίσως αυτό να ήταν η αφορμή για αντίδραση από πλευράς των Γλυκανεριωτών, οι οποίοι με επι μέρους σκορ 3-12 καταφέραν να «κλείσουν» τη διαφορά στο 51-48.

Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο ομάδα των Γλυκών Νερών, παίζοντας εξαιρετική άμυνα αλλά και σωστές επιθετικές επιλογές κατάφερε στο 32΄να περασει μπροστά στο σκορ, διατηρώντας μέχρι και το τέλος, όπου κατάφερε να πάρει μία δύσκολη μεν, αλλά πολύ σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα:

23-18, 16-18, 12-12, 5-21

ΓΣ Παλλήνης (Τελλάκης):Δολιανίτης,Λάππας 3(1),Υφαντής 3(1),Βουλουμάνος 13,Κολοβός 11,Γαλατίδης 2,Ράνιος 5,Γιαννακόπουλος 3(1),Κοντογιάννης 9,Αγγελής,Γυφτοκώστας 7(2)

23-6 ριμπ., 4 κλεψ., 11 ασ., 18 λαθ.
10/17 1π., 17/37 2π., 4/17 3π.

ΓΣ Γλυκών Νερών (Σκλαβούνος):Γαρδέλης,Μαθιουδάκης,Γαιτανάκης 14(3ριμπ-3κλ),Κατσαμπέκης 20(8ριμπ),Ντάουντ 4(4κλ-3ασ),Παπασιδέρης,Μαρούδας,Σαρήμπαλης 15(2τρ-7ριμπ-7ασ),Σακελλαρίδης 2(11 ριμπ),Σταφυλάς 2(4 ριμπ),Γάσπαρης 12(2τρ-5ριμπ),Λεβέντης

27-15 ριμπ., 14 κλεψ., 3 κοψ., 17 ασ., 11 λαθ.
17/21 1π., 20/44 2π., 4/21 3π.

Η επόμενη αγωνιστική είναι η τελευταία του πρώτου γύρου και ίσως η πιο δύσκολη, αφού η ομάδα των Γλυκών Νερών θα αντιμετωπίσει στο ντέρμπι του ομίλου, την Ίριδα Πετρούπολης εντός έδρας, η οποία ακολουθεί με ρεκόρ 11-1. Η διοίκηση της ομάδας με ανακοίνωση της ζητά τη βοήθεια του κόσμου στο πλευρό της για να κλείσει το γύρο αήττητη.