Τρίτη 21 Μαρτίου 2017

Μία νίκη για την άνοδο θέλει ο Γ.Σ. Γλυκών Νερών

Μια νίκη στα επόμενα πέντε παιχνίδια χρειάζεται η ομάδα μπάσκετ του Γ.Σ. Γλυκών Νερών, για να εξασφαλίσει και μαθηματικά την άνοδο στην Β' ΕΣΚΑ κατηγορία για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Οι παίκτες του Ανδρέα Σκλαβούνου επικράτησαν την περασμένη αγωνιστική του Διός Χαϊδαρίου με σκορ 61-46 και πλέον βρίσκονται «αγκαλιά» με τον τίτλο της πρωταθλήτριας ομάδας της Γ' ΕΣΚΑ.

Η ομάδα των Γλυκών Νερών ξεκίνησε δυνατά και μόλις στο πέμπτο λεπτό προηγούταν με 10-2. Χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα διατήρησε μέχρι και το τέλος του 1ου δεκ. το προβάδισμα με 15-9.

Δυνατό ξεκίνημα και στη 2η περίοδο για τους Γλυκανεριώτες, οι οποίοι ανέβασαν το σκορ στο 23-9.Ο ι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και αρχιζαν σιγά σιγά να μειώνουν τη διαφορά στο σκορ με αποτέλεσμα το ημίχρονο να τελειώσει με 31-28 υπέρ του Γ.Σ. Γλυκών Νερών.

Ένα 12-0 σερί στην αρχή του 3ου δεκ. έδωσε στους πρωτοπόρους διαφορά ασφάλειας. Για ακόμη μια φορά όμως ο Δίας μείωσε τη διαφορα στο -7 και το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τα Γλυκά Νερά να προηγούνται 47-38.

Νέο σερί 12-0 για την ομάδα των Γλυκών Νερών, η οποία ανέβασε τη διαφορά στο +21. Στο υπόλοιπο του αγώνα, οι παίκτες του Ανδρέα Σκλαβόυνου διαχειρίστικαν σωστά το ρυθμό του αγώνα και πήραν μια ακόμη σημαντική νίκη.